نرم افزار مدیریت محتوا ( CMS)
شماره تماس : 8600 8883 021
ِ

کد: 1511 تاریخ انتشار: 1393/10/9
نرم افزار مدیریت محتوا ( CMS)

طراحی سایت با نرم افزار مدیریت محتوا ( CMS) :


نرم افزار (CMS) مخفف واژه های Content Management System ، برای مدیریت و ایجاد طراحی وب سایت می باشد. با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا قادر خواهید بود تا بدون وابستگی به طراح و در کمترین بازه های زمانی، مدیریت وب سایت را به صورت کاملا کاربردی و آسان عهده دار شوید.
سیستم مدیریت محتوا این امکان را در اختیار مدیر وب سایت قرار می دهد تا به راحتی تمامی محتوا اعم از مطالب، تصاویر، ویدئو و ... را بر روی وب سایت خود ایجاد و ویرایش نماید.

با راه اندازی CMS و یا نرم افزارهای مدیریت محتوا تحولی در عرصه طراحی وب سایت ایجاد گردید، استقبال بیشتری در راه اندازی وب سایت ها برای عموم مشاهده گردیده است چرا که هر فرد و یا سازمانی بدون نیاز به تخصص برنامه نویسی مدیریت محتوای وب سایت را برعهده گرفته و نیز از سرعت عمل بیشتری در ویرایش و بروزرسانی برخوردار می گردد.

مزایای نرم افزار مدیریت محتوا (cms):1- مدیریت و ویرایش محتوای وب سایت در هر بازه زمانی و در هر مکان که دسترسی به اینترنت موجود می باشد.

2- امکان استفاده از قالب و پوسته های موجود برای ظاهر سایت

3- صرفه جویی در بازه زمانی برای مدیریت وب سایت

4- انعطاف پذیری بیشتر در طراحی وب سایت

5- پشتیبانی قوی نرم افزار

6- وجود راهنمای استفاده از تمامی بخش های نرم افزار مدیریت محتوا

7- امنیت بالاتر به دلیل وجود تیم برنامه نویسی متخصصین و مجربانواع نرم افزارهای مدیریت محتوا (CMS) :


نرم افزارهای مدیریت محتوا به طور کلی به دو دسته ی Open Source و Dedicate تقسیم می شوند. به خاطر داشته باشید امروزه نرم افزاری CMS فراوانی در بازار وجود دارد و هر یک از این نرم افزارهای مدیریت محتوا با زبان های برنامه نویسی متفاوت ایجاد شده اند و انتخاب نرم افزار برتر به میزان بودجه و هدف وب سایت بستگی زیادی دارد.

1- نرم افزارهای مدیریت محتوای Open Source :

این دسته از نرم افزار ها به صورت رایگان در بازار موجود می باشند و از انواع آن می توان نرم افزارهای جوملا، ورد پرس ، دروپال، مامبو و ... را نام برد.

2- نرم افزارهای مدیریت محتوای Dedicate و یا اختصاصی:

این دسته از نرم افزارها توسط برنامه نویسان متخصص در هر شرکت ، ایجاد و به بازار طراحی وب سایت ارائه می گردد و به دلیل وجود برنامه نویسی اختصاصی، دارای امنیت بیشتر و انعطاف پذیری بالاتری در خصوص طراحی و امکانات می باشد. از جمله نرم افزارهای مدیریت محتوای اختصاصی می توان نرم افزار جامع پورتال هما را نام برد که تمامی امکانات یک وب سایت حرفه ای و بروز را پشتیبانی می نماید.


ویژگی های نرم افزار مدیریت محتوای مناسب:


با توجه به وجود فراوان نرم افزارهای سیستم مدیریت محتوا در بازار امروزی، بهتر است برای انتخاب مناسب نرم افزار و طراحی وب سایت موارد زیر را در نظر داشته باشیم:

1- سیستم پشتیبانی نرم افزار به چه صورت و تا چه بازه زمانی امکان پذیر می باشد، نحوه ی پشتیبانی نرم افزار را به صورت کاملا حرفه ای به طور مثال پاسخگویی از طریق تلفن ، ارسال ایمیل ، سیستم تیکتینگ، چت آنلاین و ... بررسی نمایید.

2- نحوه مدیریت با سیستم نرم افزار CMS برای تمامی افراد کارپسند می باشد؟ بدون نیاز به تخصص خاصی در زمینه کامیپوتر و برنامه نویسی امکان ویرایش مطالب بر روی وب سایت وجود دارد ؟ در نظر داشته باشید محیط مدیریت نرم افزار باید به صورت ساده و کاربردی طراحی شده باشد.

3- از لحاظ مدیریت قالب ها تا چه حدی امکان تغییر وجود دارد؟

4- از لحاظ طراحی گرافیکی تا چه میزان امکان تغییرات برای مدیران موجود می باشد؟

5- سیستم مدیریت محتوا تا چه حدی برای بهینه سازی وب سایت کارایی دارد؟ طراحی وب سایت با نرم افزار مدیریت محتوای انتخاب شده چه جایگاهی را برای موتورهای جستجوگر ایجاد می نماید؟

6- در صفحه مدیریت نرم افزار راهنمای نوشتاری و یا تصویری موجود می باشد؟

7- سیستم مدیریت محتوای انتخاب شده از چه زبان های دیگری پشتیبانی می نماید؟

8- ارتقای نرم افزار و یا اضافه نمودن امکانات بروز در سیستم مدیریتی به چه صورت می باشد؟

9- مهم تر از همه ی موارد امنیت نرم افزار تا چه حدی تضمین شده می باشد؟ باید در نظر داشت که امنیت یک وب سایت با حفظ دو مورد تضمین می شود :

9-1: کد نویسی و بروز نمودن کدهای موجود در نرم افزار توسط تیم برنامه نویسی متخصص و مجرب

9-2: استفاده از سرویس میزبانی مناسب و امن


  • نویسنده: م.احمدی
منبع: Day Telecom
آدرس منبع: http://day.ir/articles/webdesign
ِ