شماره تماس : 8600 8883 021
ِ

کد: 1602 تاریخ انتشار: 1393/5/5
گرانترین دامنه های اینترنتی

امروزه در سرتاسر جهان خرید و فروش دامنه ثبت شده یک کسب و کار به شمار می آید.
در راه اندازی کسب و کار مهترین مطلب نام تجاری می باشد، یک سازمان برای رسیدن به اهداف برتر در ابتدا به دنبال تعیین و ایجاد یک فرصت طلایی با نام تجاری مناسب می باشد.
از آنجا که ضریب نفوذ اینترنت حتی در کشورهای در حال توسعه بسیار بالا رفته نام دامنه در ایجاد رونق برای وب سایت بسیار موثر است.

خصوصیات یک دامنه گران قیمت:


کوتاه بودن ، کلمات معنی دار یا مختصر یک برند و یا یک موضوع خاص، مواردی است که شامل می شود تا دامنه شما جز دامنه های با ارزش باشد.
نام دامنه ی گران قیمت باید از لحاظ جست و جو دارای کلمه کلیدی مختص و یا دارای توصیف کسب و کار و خدمات قابل ارائه به زمینه فعالیت باشد و تا جایی که امکان دارد کوتاه ثبت باشد و از لحاظ سادگی در حافظه ها ماندگاری داشته باشد.
قیمت بالای خرید یک دامنه جای تعجب ندارد و در حین حال بایستیی سعی شود تا در ارزش و قیمت واقعی دامنه دقت شود.
ابتدا دامنه های سه حرفی دارای بالاترین ارزش قیمتی می باشند که می توان به صورت مخفف برای یک موضوع استفاده شوند و در نهایت نام دامنه هایی که مختص به یک سازمان، برند معروف و یا نشان دهنده موضوعی باشند.

نگاهی به 15 دامنه ی برتر جهانی که به بالاترین قیمت به فروش رسیده است :


دامنه vacationrentals.com در سال 2007 به قیمت 35.000.000 میلیون دلار به فروش رسیده است که در حال حاضر گرانترین دامنه به حساب می آید و مبلغ آن به واحد پول ایران بالاتر از 100 میلیارد تومان می باشد.دامنه privatejet.com در سال 2012 بسیار نزدیک به گرانترین دامنه جهانی قدم نهاده است و به قیمت 30.180.000 میلیون دلار به فروش رسیده است.
قرارداد فروش دامنه insure.com در سال 2009 در دومین قرارداد بالای فروش دامنه به مدت سه سال، دقیقا پس از فروش دامنه privatejet.com اتفاق افتاده است.
این قرارداد به قیمت 16.000.000 میلیون دلار به فروش رسیده است.
دامنه Hotels.com به قیمت 11.000.000 میلیون دلار در سال 2001 به فروش رسیده است. در یک مصاحبه تلویزیونی مالک جدید دامنه اظهار نظر داشتند که قیمت واقعی دامنه را نتوانستند به صورت دقیق بررسی و مشخص نمایند.دامنه Fund.com در سال 2008 به قیمت 9.900.000 میلیون دلار خریداری شده است.
در حال حاضر وب سایتی مربوط به دامنه Fund.com وجود ندارد و مالک دامنه فوق قصد فروش مجدد دامنه را در آینده دارد.
دامنه Fb.com در در نوامبر سال 2010 به قیمت 8.800.000 میلیون دلار توسط فدراسیون دفتر مزرعه آمریکا خریداری شده است.در حال حاضر این دامنه به وب سایت www.facebook.com هدایت می شود. امید است که فیس بوک استفاده بهینه را در خرید این دامنه داشته باشد.دامنه Business.com در سال 1999 به ارزش 7.500.000 میلیون دلار به فروش رسیده است.
براى مورد بعدى در ليست جهان نيز همان مقدار پرداخت شد ولى هفت سال پس از آن (مورد اول) اتفاق افتاد و از همين رو از ارزش پايينترى برخوردار گرديد.
این دامنه در سال 2006 به قیمت 7،500،000 میلیون دلار معامله شده است.
دامنهDiamond.com در حال حاضر به عنوان یک الماس سایت خرید آنلاین زندگی می کنند. پرداخت این مقدار برای مالک دامنه ی فوق جای تعجب ندارد زیرا با ارزش ترین محصول جهان را درآن به فروش می رساند.
دامنه slots.com در سال 2010 به قیمت 5.400.000 ميليون دلار برای مالك قبلى آن به فروش رسید. مالك جديد دامنه Bodgeيك وب سايت بازى روسى؛ می باشد که در حال حاضر به راه اندازى بازى جديدى روى اين دامنه پرداخته است.دامنه Asseenontv.com توسط گروه LA در سال 2000 به قیمت 5.100.000 میلیون دلار خریداری شده است. این دامنه برای حفاظت از نام تجاری "asseenattv.com" از گروه LA مورد استفاده قرار گرفته است. این بزرگترین معامله دامنه انجام شده به منظور دفاع از علامت تجاری است.
دامنه Toys.com در سال 2009 به قیمت 5.100.000 میلیون دلار به فروش رسیده است.این دامنه به رهبر بازار اسباب بازی در آمریکا یعنی شرکت ToysRUs فروخته شده است.
دامنه Korean.com در سال 2004 به قیمت 5 میلیون دلار به فروش رسیده است. این دامنه در این لیست دومین دامنه ای می باشد که مختص به نام یک کشور می باشد.
مالک جدید این دامنه ارتباطات Korea.com می باشد.فروش دامنه Seo.com در سال 2007 انجام شد.
مایکل من، صاحب "BuyDomains" متوجه این موضوع گردید که نام دامنه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و وی اقدام به فروش شرکت خود و سرمایه گزاری در Seo.com نمود.
دامنه Clothes.com در سال 2008 به قیمت 4.900.000 میلیون دلار به فروش رسیده است و در حال حاضر این دامنه در مسیر فروشگاه آنلاین خرید لباس وب سایت redirect zappos.com شده است.این دامنه توسط شرکت Apple در سال 2011 به ارزش 4.500.000 میلیون دلار به خرید رسیده است . شرکت Apple پس از ثبت دامنه Iphone.com موفق به ثبت همه ی دامنه های I-domains در سراسر دنیا شده است. در این لیست از گرانترین دامنه ها این خرید جزء گرانترین ها به حساب نمی آید.

دامنه های زیاد دیگری نیز هستند که بالاتر از یک میلیون دلار خرید و فروش شده، کارشناسی و قیمت گذاری یک دامنه معمولا از طریق کارشناسان دارای تجربه و با مقایسه موارد مشابه یا اهداف مورد استفاده برای دامنه یا فعالیت در حال انجام وب سایت انجام می شود. به عنوان مثال ارزش دامنه google به انداز ارزش آن شرکت است و نمی توان دامنه را به تنهایی ارزش گذاری نمود.
در مواقعی ممکن است دامنه ای که قبلا ارزش بسیار کمی داشته بسته به شرایطی مثل ایجاد محصولی جدید یا تکنولوژی جدید دارای ارزش بشود در نتیجه کاربرد دامنه در ارزش آن تاثیر زیادی دارد.

  • نویسنده: م. احمدی
منبع: DayTelecom
آدرس منبع: https://www.day.ir
ِ