تکنولوژی بلاک چین چیست؟
شماره تماس : 8600 8883 021
ِ

کد: 87 تاریخ انتشار: 1396/12/22
تکنولوژی بلاک چین چیست؟

آیا بلاک چین نسخه جدیدی از اینترنت است؟
بی شک ساتوشی ناکاموتا که هنوز هویت حقوقی یا حقیقی این شخص یا گروه مرموز مشخص نشده یک ابتکار یا اختراع هوشمندانه را با ابداع شبکه بلاک چین و بیت کوین تقدیم بشریت کرد که بعد از او انسانهای زیادی درگیر توسعه و پیشرفت آن هستند و آینده هر گونه تکنولوژی شبکه ای با ظهور این شبکه غیر قابل پیش بینی شده.


تعریف بلاک چین؟

بلاک چین یک لیست از داده های (بلاکهای) دائما در حال رشد است که به صورت رمزنگاری شده و کاملا امن به یکدیگر متصل هستند . هر بلاک شامل 1- هش بلاک قبلی (Hash کد رمز گذاری بلاک قبل) 2- هش رمزگذاری خودش و 3- اطلاعات اصلی (مثلا مقدار ارز در حال مبادله) می باشد. Hash یک نوع رمزگذاری داده است و کوچکترین تغییری به هر شکل در آن باعث می شود ماهیت هش یا کد رمز بلاک کاملا تغییر کند و تمام هش های بعد از آن غیر معتبر شوند (هش چیست). اما این رمز گذاری به تنهایی باعث امنیت بلاک چین نیست با فرض اینکه هکر ها با استفاده از سخت افزار بسیار قوی امکان دستکاری و محاسبه هش بعدی را بدست بیاورند و بلاکهای تقلبی را معتبر کنند وجود دارد پس راه حل چیست؟ راه حل این مشکل در بلاک چین اصطلاحا اثبات کار یا اثبات سهام است. اثبات کار را ماینر ها با حل مسائل پیچیده ریاضی انجام می دهند تا صحت بلاک تایید شود و در ازای آن پاداش می گیرند. روش مشابه اثبات کار اثبات سهام است که درآن سهم بلاک بعدی از قبل مشخص شده و ماینر ها در این روش درآمدی کسب نمیکنند.

بللاک چین اینجا، بلاک چین آنجا، بلاک چین همه جا!!!
این روز ها همه جا صحبت از بلاک چین است . چه شد که این تکنولوژی با این سرعت فراگیر شد؟ از سال 2009 تا 2015 تقریبا هیچ کس بلاک چین را جدی نمی گرفت و تنها IT Man ها یا علاقه مندان دنیای آی تی از روی کنجکاوی وارد این عرصه شدند آنهم به هوای ماینینگ و در حد ماینینگ یا خرید تعدادی بیت کوین. . همزمان با افزایش دیوانه وار ارزش بیت کوین و به دنبال آن سایر ارزهای دیجیتال توجه جهانی همه کسانی که آینده این تکنولوژی را به مسخره می گرفتند و حتی آن را نمی دیدند به این موضوع جلب شد به نحوی که از هر گوشه و کناری زمزمه های مختلفی از نحوه ورود به این شبکه شنیده می شود. حتی کشورهایی مثل ونزوئلا ارز دیجیتال ملی ساختند. از این غافله شرکتها هم عقب نماندند و حتی شرکتهایی مثل کداک که به نظر می رسید هیچ ربطی به این موضوع ندارند تصمیم گرفتند وارد این عرصه شوند.

کاربرد بلاک چین

بلاک چین در واقع نوعی جدید از اینترنت است که هر چند به منظور استفاده در ارزهای دیجیتال ابداع شد ولی کم کم کاربردهای دیگری نیز برای آن بوجود آمد که محبوبیت این تکنولوژی را بیشتر کرد یکی از این کاربردها dApp یا Decentralized Applications همان اپلیکیشنها یا برنامه های کاربردی غیر متمرکز است که به برنامه نویسان و صاحبان پروژه های بزرگی مثل تلگرام اجازه می دهد اپ های خود را بر پایه این شبکه تولید کنند و بدون نیاز به سرور متمرکز در تمام دنیا سرویس بی وقفه به کاربران ارائه دهند. اولین نمونه زیر ساخت بلاک چین که کاربردی به غیر از ارز دیجیتال داشت توسط اتریوم ایجاد شد.

بلاک چین چگونه کار میکند؟

بلاک چین در یک شبکه P2P یا نظیر به نظیر داده های دیجیتال را توزیع می کند .این داده ها معمولا ارزش دیجیتالی هستند.

  • نویسنده: CashTalk admin
منبع: انجمن تخصصی بلاک چین و ارز دیجیتال
آدرس منبع: http://cashtalk.ir/forum/showthread.php?t=6
ِ