شماره تماس : 8600 8883 021
ِ

IT عمومی

کد: 1607 تاریخ انتشار: 1393/12/15
Redhat 7 CentOS7 مرور نسخه جدید سیستم عامل لینوکس

نگاهی بر توزیع جدید لینوکس Redhat 7, CentOS 7


بعد از اینکه تصمیم به بررسی نسخه جدید سیستم عامل لینوکس مبتنی بر ردهت گرفتیم با توجه به پیش زمینه ارتقا در نسخه های قبلی مثل 5 به 6 انتظار تغییر زیادی نداشتیم ولی با مشاهده تغییرات ایجاد شده غافلگیر شدیم.

ارتقا هسته به نسخه 3.10 Kernel
در نسخه جدید سیستم عامل لینوکس که هسته آن از نسخه 2 به 3 ارتقا داده شده تغییرات بنیادی ایجاد شده .البته در این نوشته قصد داوری یا نقد نسخه جدید را نداریم و تنها به اهم موارد جدید و آنهم به صورت کلی می پردازیم.

فایل سیستم xfs
در بخش فایل سیستم فرمت پیشنهادی XFS می باشد که هر چند فایل سیستم جدیدی نیست ولی ظاهرا پرفورمنس بالاتری در بخشهایی مثل Random Rad/Write دارد و جایگزین ext3, ext4 شده البته در هنگام نصب امکان انتخاب فایل سیستم برای کاربر وجود دارد ولی پیش بینی می شود به دلیل پیش فرض بودن xfs درصد بالایی از کاربران از این فایل سیستم استفاده کنند.
احتمال اینکه این فرمت فایل سیستم در بخش quota و حتی سطح دسترسی خصوصا در نرم افزارهایی عمومی مثل Cpanel و DirectAdmin یا نرم افزارهایی که مبتنی بر فایل سیستم قبلی تولید شده اند مشکلاتی پیدا کند زیاد است.لازم به ذکر است با توجه به ساختار سیستم عامل جدید و با توجه به سطح تغییرات به طور کلی اپلیکشین ها و نرم افزار هایی که برای نسخه های قبلی تولید شده اند اگر توسط برنامه نویسان بازنگری نشوند دچار مشکلات جدی خواهند شد.


systemd
Service Manager جدید لینوکس برای ارتباط با SysV init طراحی و در نسخه جدید جایگزین init.d شده.در این تغییر بزرگ اهداف زیادی نهفته .

دستور systemctl جایگزین service برای مدیریت سرویس شده:
به عنوان مثال برای ریستارت سرویس:
systemctl restart httpd.service
و برای بررسی وضعیت سرویس
systemctl status httpd.service


تنظیمات شبکه در CentOS 7 و Linux Redhat 7
دستور جدید تنظیمات شبکه در هسته جدید لینوس و توزیع های مبتنی بر Redhat توسط ابزاری به نام nmcli که مخفف Network Manager Command Line Interface می باشد انجام می شود، که به منظور پوشش کامل تر انواع شبکه و یکپارچه سازی دستورات شبکه ایجاد شده. البته برای کاربرانی که به هیچ عنوان با تغییرات کنار نمی آیند همیشه راه حلی وجود دارد و امکان نصب ابزارهای قبلی مدیریت شبکه وجود دارد.
نکته: nmcli هنوز از ifcfg پشتیبانی می کند.

با استفاده از nmcli می توان انواع شبکه هایEthernet , Wi-Fi, VLAN, Bridge,Team حتی شبکه های مبتنی بر موبایل مثل 3G را کنترل، تنظیم و فعال نمود.
همچنین امکانات بسیار کاربردی مثل روتینگ static route,VPN network , Network alias, در آن قرار داده شده.
شکل کلی دستور به شکل زیر است:
# nmcli [ OPTIONS ] OBJECT { COMMAND}


سازگاری لینوکس با Active Directory مایکروسافت.
حتی متعصب ترین کاربران لینوکسی نیز برای Active Directory مایکروسافت احترام قائلند.در نسخه جدید لینوکس مبتنی بر ردهت 7 امکان دسترسی به اکتیو دایرکتوری ویندوز بوجود آمده.


[root@server ~]# realm join ad.example.com
See: journalctl REALMD_OPERATION=r1088239.6316
realm: Joined ad.example.com domain


Linux Containers Support
کانتینر مفهومی جدید در عرصه سیستم عامل و نزدیک به مجازی سازی است.
کانتینرها زمینه ای را فراهم میکنند که چند سیستم لینوکسی در یک میزبان با محیط ایزوله اجرا شوند و بر خلاف سرور مجازی برای اجرای هر کانتینر نیاز به سیستم عامل جداگانه وجود ندارد و همگی از یک هسته مشترک و حتی اپلیکیشنهای مشترک استفاده می کنند. معروفترین کانتینر که در ردهت استفاده شده Docker می باشد.

آیا نسخه 7 لینوکس مبتنی بر redhat را نصب کنیم؟
در پایان یک نسخه CentOS 7 را به همراه DirectAdmin نصب کردیم که با گذشت چند روز باگها و مشکلات فراوانی در آن مشاهده شد، هر چند ابزارها و امکانات جالبی در CentOS7 وجود دارد ولی به دلیل جدید بودن و مشکلات فعلی اپلیکیشنهای قبلی به عنوان جایگزین نسخه 6 توصیه نمی شود به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار بگیرد، خصوصا در موارد غیر خانگی و کاربردهای سروری نیاز به بررسی دقیق تر نیازها قبل از نصب و گذر زمان جهت ارتقا بسته ها و ابزارها و همچنین هماهنگی در نرم افزارهایی که برای آن طراحی می شوند دارد.

جدول تاریخ تولید و انقضای سیستم عامل لینوکس مبتنی بر RHEL

  • نویسنده: امیر جاویدان
منبع: Day Telecom
آدرس منبع: https://www.day.ir
ِ