SSL Offloading چیست؟
شماره تماس : 8600 8883 021
ِ

SSL مقالات

کد: 1714 تاریخ انتشار: 1394/4/24
تخلیه بار اس اس ال (SSL Offloading)

اس اس ال آفلودینگ (SSL Offloading):


SSL Offloading یا بارگذاری یا تخلیه SSL روشی جهت Load Balancing و مدیریت منابع در شبکه های پرترافیک می باشد و باعث کمک به وب سرور در تسریع عملیات رمزگشایی و رمزگذاری می شود.

ممکن است در شرایطی با توجه به کندی عملیات رمزگشایی و تعداد بالای عملیات از قابلیت هایLoad Balancing تعادل بار در اس اس ال به منظور کاهش ترافیک رمزنگاری و رمز گشایی از مشتری به پلتفورم برنامه کاربردی استفاده شود. از آنجایی که شما این پردازشات را از برنامه های کاربردی سرور تخلیه می نمایید به کارایی اس اس ال بر روی لایه تعادل بار، تخلیه بار اس اس ال یا SSL offloading گفته می شود.

همچنین به تخلیه بار اس اس ال بهینه سازی سرعت اس اس ال یا "SSL acceleration" نیز گفته می شود. در این پروسه تنها شتابی که صورت می پذیرد، جابجایی پردازشات اس اس ال از برنامه های کاربردی سرور که دارای وظایف سنگین هستند به دیگر دستگاه های داخل شبکه می باشد. بنابراین علی رغم تاکید برخی مردم در خصوص شتاب اس اس ال در برنامه های خاص، به صورت مستقیم هیچ شتابی صورت نمی پذیرد و این تنها تخلیه بار یا Offload می باشد.

شکل زیر نمایشگر آن است که چه اتفاقی در معماری تخلیه بار اس اس ال صورت می پذیرد و به وضوح می توان دید که ترافیک رمزنگاری موجب افزایش تعادل بار شده و پس از آن بین تعادل بار و برنامه کاربردی سرور تعامل برقرار می گردد.
مزایای تخلیه بار اس اس ال :

تخلیه بار اس اس ال برای برنامه های کاربردی سرور به منظور تعادل بار دارای مزایای متعددی است :
1- تخلیه بارِ وظایف سنگین موجود در برنامه کاربردی سرور مثل وب سرور، به آن برنامه اجازه می دهد که تمرکز بیشتری بر روی برنامه در حال اجرای خود داشته باشد.
2- ذخیره و حفظ منابع بر روی برنامه های کاربردی سرور
3- متعادل کننده بار دارای دسترسی به منظور روان نمودن ترافیک HTTP است و امکان انجام ویژگی های پیشرفته ای، همچون معکوس نمون پروکسی، تداوم کوکی ها، منظم نمودن ترافیک و غیره را می دهد.

اینطور به نظر می رسد که استفاده از تخلیه بار اس اس ال دارای تاثیرات مثبت زیادی است.

بخش هایی از تخلیه بار اس اس الSSL Offloading :

همانطور که در شکل فوق قابل نمایش است، متعادل کننده بار سه مورد از اطلاعات مهم اتصال مشتری را مخفی می نماید. این اطلاعات عبارت اند از :
1- پروتکل نمایی (protocol scheme) :
مادامی، مشتری از HTTPS استفاده می نماید، که برنامه کاربردی سرور بر روی HTTP ساخته شده باشد.

2- نوع اتصال :
آیا نوع اتصال از نوع رمزگزاری شده است یا خیر؟ در حقیقت، نوع اتصال لینک شده او مرتبط با پروتکل نمایی می باشد.

3- پورت مقصد :
بر روی متعادل کننده بار این پورت معمولا 443 است و بر روی برنامه کاربردی سرور بایستی 80 باشد (پورت های مذکور قابل تغییر می باشند).


  • نویسنده: مهندس ن.ناظمی
منبع: Day Telecom
آدرس منبع: https://www.day.ir
ِ